Adana'nın Öncü Gazetesi
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

6 şubat depreminde yıkıma sebep  olanlar adalet karşısında hesap vermediler

6 şubat depreminde yıkıma sebep  olanlar adalet karşısında hesap vermediler
  • 21.01.2024

6 Şubat depremlerinde yakınlarını yitiren ailelerin kurduğu Adalet Peşinde Aileleri Platformu,  6 Şubat depremlerinde yaşanan ölümlerden ve ihlallerden sorumlu olanların yargılanması için bir basın açıklaması yaptı.  Açıklamayı kayıp yakını ve Adalet Peşinde Aileleri Platformu adına Avukat Mehtap Akyüz Özcan yaptı.  Avukat Mehtap Akyüz Özcan, platform adına yaptığı basın açıklamasında şunları ifade etti.

Bugün Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde yakınlarını kaybeden ve adalet arayan aileleri temsilen buradayız.6 Şubat depremlerinde  resmi rakamlara göre en az 50 bin insan yaşamını yitirdi. Bunun yanı sıra 35 binden fazla bina yıkıldı, 300 bine yakın binada da ağır hasar oluştu. 1.5 milyon insan evsiz kaldı. Bu yıkıma sebep   olanlar tam anlamıyla yargılamaya  dahi tabi tutulmadı , ADALET karşısında hesap vermediler.

Mevzuatta bina yapımında sadece yapı müteahhitleri değil ilgili kamu görevlilerinin de sorumluluğu açıkça belirtilmiştir. Yapı denetim sorumlularından, belediye yetkililerine ve ilişkili bakanlık görevlilerine kadar;  sorumluların her bina için ayrı ayrı tespiti ve yargılamaya tabi tutulmaları gerekmektedir.  Yasa her kese eşit bir şekilde uygulandığı takdirde fonksiyonunu yerine getirir. Aksi halde şahsa göre uygulanan bir metinden ileri gidemez.  Dolayısıyla sorumluluğu bulunan her kesin tespiti ile  adil ve etkin bir yargılamaya tabi tutulması esas talebimizdir.

Giden canlarımızın sadece bir sayıdan ibaretmiş gibi algılanması 6 Şubat’tan itibaren her türlü zorluğa maruz bırakılan biz yakınlarını derinden üzmektedir.

Ve yine o güne dönersek; 6 şubat’ı yaşayan bizler enkazdakilerin kurtarılmasını düşünürken depremin etkilediği bazı illerimizde ;yemek,su , çadır yoktu. Yine Telefon şebekeleri çekmiyordu, internette bant daraltması yapılmıştı. Biz o gün çaresiz sadece bekledik.

Yasımızı tutamadık, ölenlerimizin naaşlarının bulunmasını bekledik, daha kayıplarımızı bulamazken enkazları kaldırmaya geldiler. Gerekli numunelerin alınması için enkazların başında   bekledik.

Evraklar kayboldu, onların bulunmasını bekledik. Canlarımızı yitirdik, sevdiklerimizin ölümüne sebep olan şüpheliler aramızda gezerken acımızın hesabını sormayı bekledik. Dosyalarda tutuklu dahi yok tutuklanmalarını bekledik. Delillerin toplanmasını, bilirkişi raporlarını, kayıplarımızın bulunmasını bekledik.

 

Beklememiz son bulmadı.

İhmali bulunan kamu görevlileri için soruşturma izinlerinin çıkmasını, halen kaçak olan bazı şüphelilerin yakalanmalarını, tutuklu olanların adil bir yargısal sürece tabi tutulmasını bekledik ve hala bekliyoruz

 

Bugün burada süreç boyunca yaşadığımız hukuksal problemleri dile getirmek ve nedenlerini  sormak için toplandık..11 ayın sonunda sorulmayan, cevaplanmayan soruları sorarak haykırıyoruz ve cevap istiyoruz!

 

1-)Depremin yaşandığı 11 ilde bazı  soruşturma dosyalarında bazı evraklar eksik, binaların ruhsat evrakları yok, tadilat gören binaların tadilat ruhsatları yok. Bu evraklar nerede?

2-)Yaşamını yitiren insan sayısının yanı sıra, yaralanan insan sayısı, kayıp insan sayısı neden hala net bir şekilde tespit edilmedi ?

3-)Enkazlardan detaylı ve yeterli delil neden toplanmadı?Enkazlar daha depremin üzerinden 1 ay geçmeden temelleriyle beraber neden kaldırıldı?

4-)Bilirkişi raporları neden hala sonuçlanmadı ?. Sonuçlanan bilirkişi raporları neden izaha muhtaç?

5-)Bilirkişi raporları neden teknik üniversitelere gönderilmiyor raporları değerlendiren üniversite heyet ve kurulları ile ilgili açıklama istiyoruz.

6-)Neden şüphelilerin neredeyse  tamamı bilinçli taksirle adam öldürme suçundan yargılanıyor? Adil olan, para hırsı ve açgözlülük saikleriyle  onlarca insanın ölmesini göze alarak bina inşa edenlerin, tadilat yapanların,imar izni verenlerin, yeterince denetleyemeyenlerin olası kastla adam öldürme suçundan yargılanması değil midir?

7-)Neden bazı dosyalarda şüpheliler tutuklu yargılanırken diğer dosyalarda sadece yurt dışı çıkış yasağı gibi son derece yetersiz tedbir kararları veriliyor?

8-)11 ay geçmesine rağmen neden hiçbir kamu kurum ve  kuruluşu için verilen bin soruşturma izni yok?

Depremin üzerinden 11 ay geçti.Biz hala adalet bekliyoruz. Delillerin toplanmasını, bilirkişi raporlarını, kayıplarımızın bulunmasını, ihmali bulunan kamu kurum ve kuruluşları için soruşturma izinlerinin verilmesini, şüphelilerin tutuklanmalarını,firarilerin yakalanmasını ,evrakların ortaya çıkartılıp dosyalara eklenmesini, sanıkların taksirle değil  kasten adam öldürmekle yargılanmalarını, 11.ayın sonunda tüm sorumluların yargılanmasını bekliyoruz.

Mücadelemiz bitmedi, bugün burada sadece 6 Şubat’ta ölenlerin hesabını sormak için değil 6 Şubat’ta enkaz altında ölmeyen ancak hala insani bir yaşam bekleyen herkesin haklarını savunmak için bulunuyoruz. Bu ölümlerde sorumluluğu bulunan herkesin adalet önünde hesap vermesi için buradayız!

Bizim, bizden sonrakilerin ve onlardan sonra gelecek olanların yaşamları için depreme dirençli kentlerin yapılmasını talep etmek için buradayız. Bizden başka kimsenin deprem için hak arayışında olmaması için buradayız. Çocukların annesiz, babasız, kalmaması , annesi babası enkazda kalan ve tek başına hayatta kalan bebeklerin olmaması için buradayız.

Yusuf Kanlı’dan “Bir kap su, bir kap mama, bir kap yem” çağrısı!
                                       ...
Memur-Sen Adana İl Başkanlığı’ndan Toplu Taşıma Zamlarına Tepki
Adana Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında alınan karar doğrultusunda, 27 Mayıs’ta toplu taşıma ücretlerine yüzde 43 oranında...
Anayurt Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin yeni Başkanı İsmet Tanlı oldu
Anayurt Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin yeni Başkanı İsmet Tanlı oldu Anayurt Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin yeni Başkanı İsmet Tanlı...
Adana Nakliyeciler Sitesi Esnafı, Yetki Belgesi Olmayanların Tespit Edilip Gerekli Yasal İşlemin Yapılmasını İstiyor
Adana Nakliyeciler Sitesi Esnafı, Yetki Belgesi Olmayanların Tespit Edilip Gerekli Yasal İşlemin Yapılmasını İstiyor            ...
“Sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşam hakkımızı elde etmek istiyoruz”
       “Sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşam hakkımızı elde etmek istiyoruz” 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle muhtarlar...
DAHA KAÇ BEBEK ÖLECEK?
DAHA KAÇ BEBEK ÖLECEK? Gazze’deki vahşet ve soykırım yapan İsrail ve işbirlikçi Amerika’ya yönelik kınama açıklaması, Memur Sen İl Başkanı...
ADANA’DA FİLİSTİNLİLERLE DAYANIŞMAK İÇİN ÇADIR EYLEMİ YAPILDI
                                       ...
MEHMET SEZER: “ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU EKONOMİK KRİZE KURBAN EDİLMEMELİDİR”
MEHMET SEZER: “ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU EKONOMİK KRİZE KURBAN EDİLMEMELİDİR”   Eğitim-Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer; “Öğretmenlik meslek kanunu, ayrıştırıcı...
MEHMET SEZER: “YETKİ BAYRAĞIMIZ KARADA, KALEDE, DENİZDE ve GÖKYÜZÜNDE DALGALANMAYA DEVAM EDİYOR”
Eğitim-Bir-Sen Adana Şubesi, 15 Mayıs mutabakatlarına göre Adana’da bir kez daha eğitim-öğretim ve bilim hizmetleri alanında yetkili sendika oldu. Adana...
TARIMDA ÜRETİM PLANLAMASININ HAYATA GEÇİRİLMESİ ŞARTTIR
Adana Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Şahin Bilgiç, tarımda yaşanacak olan en büyük tehlikenin dışa bağımlılık olduğunu söyleyerek “Çok çeşitli ürün...
MHP Adana İl Başkanı Yusuf Kanlı, Adana Ülkü Ocakları KAAN Teknoloji Kulübü yönetimini misafir etti
                      “Egemen, saldırgan ve emperyalist güçlere karşı masum ve mazlum...
Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel: “Lösemiye Karşı Umut Işığı Olalım”
Mavi Çocuk Utku Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel, 25-31 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında önemli...
Girgeç :  Tasarruf tedbiri adı altında çalışanlarımızın kazanılmış haklarının kısıtlanmasına karşıyız.
Türkiye Kamu-Sen Adana İl Temsilcisi Durdu Mehmet Girgeç, kamuda tasarruf tedbirleri ve kamu çalışanlarının acil çözüm bekleyen sorunlar ile ilgili ...
Adana Memur-Sen’den Kozan ziyareti
Adana Memur-Sen’den Kozan ziyareti Memur-Sen Adana İl Temsilciliği olarak, Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı sendikaların Kozan ilçe başkanları ile bir araya gelerek...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ